Scientific Programme

You can find the most current programme below. Please note that this programme is only preliminary and will be updated on regular basis. The official programme will be published here prior to the conference.

  • Neuroimmunology
  • Cancer immunology
  • Inflammation
  • Allergy
  • Immunodeficiency
  • Autoimmune diseases
  • Immunogenetics and transplantation immunology
  • Varia
You can submit your abstract here.

Preliminary scientific programme

Thursday, November 28th, 2019


  • 12,00
    Arrival, registration

  • 15,00
    Welcome (president)

  • 15,30-18,30
    Plenary session
    Ivan Lefkovits: The immune system - its silent reserve repertoire
    Yehuda Shoenfeld: The mosaic and the kaleidoscope of Autoimmunity – primun non nocere
    Alan Ebringer:  Molecular mimicry in ankylosing spondylitis, rheumatoid arthritis and multiple sclerosis
    Andreas Pluckthun: Improvement of antibodies by recombinant DNA technologies and their use in therapy and diagnostics
  • 19,30 Welcome drink

Friday, November 29th, 2019


  • 8,30-10,00
    Neuroimmunology (chairmen: Norbert Žilka, Petr Novák)
    Norbert Žilka: The importance of being Earnest: the conversation of the brain immune system and degeneration

  • 10,00-10,30
    Break, posters

  • 10,30-12,00
    Cancer immunology (chairmen: Jiřina Bartůňková, Luca Vannucci)
    Luca Vannucci: Re-thinking the tumor immune microenvironment.
    Jiřina Bartůňková: Is there still the space for active cell-based therapy in immunooncology?
    Milada Širová: Polymer drug delivery systems for targeted chemotherapy and immunooncotherapy.
    Lenka Kašíková: Immune infiltrate in ovarian cancer.
    Pavol Lukáč: 3D cultures in the evaluation of the tumor immune microenvironment.

  • 12,00-12,20
    Break, posters

  • 12,20-13,30
    Inflammation (chairmen: Mária Bucová, Jan Krejsek)
    Jean-Louis Vincent: Immunotherapy of sepsis
    Jan Krejsek: Nanoparticles and nanomaterials, unique modulators of the inflammatory response (Invited)
    Nataša Kopitar-Jerala: Cystatins in non-canonical NLRP3 inflammasome activation and sepsis

  • 13,30-14,30
    Lunch

  • 14,30-16,00
    Allergy (chairmen: Petr Panzner, Martin Hrubiško)
    Petr Panzner: Component resolved diagnostic in respiratory allergy
    Martin Hrubiško: Ragweed epidemy in Central Europe, actual situation in south-west Slovakia
    Iva Topalušić: Influence of urban (city of Zagreb) and rural (National park Lonjsko polje) environment in allergic diseases.
    Željka Babić: Associations of TNF alpha-308G>A, TNF alpha-238G>A, IL-1 alpha-889C>T and IL-10-1082G>A Genetic Polymorphisms with Atopic Diseases: Asthma, Rhinitis and Dermatitis

  • 16,00-16,30
    Break, posters

  • 16,30-18,00
    Immunodeficiency (chairmen: Miloš Jeseňák, TBA)

  • 18,00
    Posters

  • 20,00
    Dinner

Saturday, November 30th, 2019


  • 8,30-10,00
    Autoimmune diseases (chairmen: Yehuda Shoenfeld, Milan Buc)
    Yehuda Shoenfeld: ASIA (autoimmune syndrome induced by adjuvants) – why do we develop autoimmune diseases
    Buc M.: A role of regulatory T and B cells in health and disease

  • 10,00-10,30
    Break

  • 10,30-12,00
    Immunogenetics and transplantation immunology (chairmen: Ilja Stříž, František Mrázek, Martin Petřek)
    Ilja Stříž: Mononuclear phagocyte subpopulations in kidney transplantations
    František Mrázek: Immunogenetics of allogeneic haematopoietic stem cell transplantation

  • 12,00-12,30
    Break

  • 12,30-14,00
    Varia

  • 14,00
    Conclusion Remarks (president)

Platinový partner:
Partner:
Partner:
Partner:
Špeciálny partner:
Špeciálny partner: